18. 02. 2010

Výroční schůze N.O.S.u a sčítání vodního ptactva

O víkendu v polovině ledna se členové a spolupracovníci našeho spolku již tradičně zapojují do sčítání vodního ptactva. Projekt probíhá v celé Evropě a v ČR jej koordinuje Česká společnost ornitologická. Sčítání letos připadlo na sobotu 16. ledna a neděli 17. ledna. Letos bylo místy až 10 centimetrů sněhu a nejvyšší denní teploty se pohybovaly lehce pod nulou. Přestože každý rok procházíme zpravidla tytéž úseky, výsledky se v jednotlivých letech více či méně odlišují. Závisí na počasí, ale i na dalších okolnostech. Letošní sčítání charakterizuje radikální nárůst počtu pozorovaných kormoránů a volavek bílých a znatelný pokles zimujících skorců vodních. Významné jsou rovněž mezisezónní změny v početnosti ledňáčků. Nejzajímavější pozorování se poštěstilo Bohumilu Máškovi - chřástala vodního stihl dokonce i vyfotografovat. ...

K výroční schůzi jsme se sešli v sobotu večer v restauraci CoffeeShop v Nepomuku. Kromě výsledků sčítání bylo na programu zhodnocení činnosti spolku v roce 2009 a plán na rok 2010. Bližší informace si můžete přečíst ve zpravodaji Datel. Petra Vacíková nás informovala o projektu sledování hnízdní úspěšnosti poštolek obecných na přizených i umělých hnízdištích. Zlatým hřebem večera bylo (kromě občerstvení:) promítání britského filmu z přírody v okolí řeky, jehož hlavním hrdinou byl ledňáček říční.